KM SIMP/04/2019 Szczecin 02.02.2019r.
Z A P R O S Z E N I E
Rozpoczynając nowe zadania w roku jubileuszu 50 – lecia naszego Koła SIMP, pragniemy zaprosić Koleżanki i Kolegów na pierwszą imprezę – wycieczkę techniczno-turystyczną do Niemiec, portu Rostok i miejscowości Wismar.
Termin wycieczki : 27 kwietnia 2019r. wyjazd Świnoujście 6.oo; wyjazd Szczecin Bytomska 7 – 8.oo; Przyjazd w godzinach późno wieczornych.
Opłata – 180,oo zł./osobę – członkowie SIMP; ZZIT; SEP;
Opłata– 200,oo zł./osobę. – sympatycy .
Świadczenia zawarte w cenie:
– transfer autokarowy, dyspozycyjność autokaru na całej trasie – obsługa pilota–przewodnika na całej trasie wycieczki
– ubezpieczenie NNW
– obiad
– wstępy
Zapisy przyjmujemy bezterminowo -w dowolnej formie- oraz opłaty na konto bankowe nr, jak w stopce.
Program tematyczny:
ROSTOK
Pomimo iż nie jest stolicą landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Rostock jest największym jego miastem. To również trzeci co do wielkości (po Lubece i Kilonii) niemiecki port morski nad Bałtykiem. Historia Rostoku jest ściśle powiązana z dziejami Związku Hanzeatyckiego, którego miasto było członkiem od XIV w. Podczas gdy Lubeka uważana jest za kolebkę Hanzy, Rostok z pewnością był jednym z najbogatszych ośrodków tej federacji. Słynął głównie z wielkiego portu, ogromnej liczby zakładów produkujących statki oraz… browarów. W XV w. miasto szczyciło się ponad setką warzelni piwa! W 1419 r. powołano do istnienia uniwersytet, jeden z najstarszych w północnej Europie
• Wizytą z Zarządem portu handlowego w Rostoku • Ratusz (gotycko-barokowy) z przełomu XIII i XIV w. rozbudowany w XVIII stuleciu o wspaniałą fasadę; jeden z nielicznych niezniszczonych podczas ostatniej wojny zabytków miasta. • Kościół św. Mikołaja–najmniejszy z trzech zachowanych średniowiecznych kościołów. • Kamienice starego miasta, w tym gotycką kamienicę Ratschowa z XV w., obecnie siedzibę biblioteki miejskiej. • Fragmenty murów obronnych z basztami i bramami. • Uniwersytet–neorenesansowa zabudowana z drugiej połowy XIX w.;
WISMAR
Stare średniowieczne miasto, które zachowało wiele zabytków z dawnych epok jest dziś rzadziej odwiedzane przez turystów niż Lubeka czy Hamburg. Warto jednak tu wpaść (nawet nadkładając trochę drogi) i przekonać się co kierowało ekspertami UNESCO, którzy wpisali Wismar na Listę Światowego Dziedzictwa.
• Rynek – Wismar. Jest jednym z największych rynków północnych Niemiec, reprezentujący rozmaite style architektoniczne. • Kościół Mariacki. Pierwotnie był to kościół halowy przebudowany jeszcze w średniowieczu. Do naszych czasów przetrwała jedynie potężna wieża. • Dwór Książęcy. Niegdyś Wismar był siedzibą książąt Meklemburgii, którzy wznieśli tu swoją siedzibę. • Kościół św. Mikołaja. To zdecydowanie najlepiej zachowany z gotyckich kościołów miasta. • Most Świni. Niewielki mostek w okolicach kościoła św. Mikołaja ozdobiony został rzeźbami świń. Według miejscowych opowieści to właśnie tędy pędzono zwierzęta na wismarski targ. • Skarbiec. Ten charakterystyczny (sprawia wrażenie krzywego) umieszczony nad przepływającą pod nim rzeką budynek, to jeden z symboli miasta. • Koga „Wissemara”–replika hanzeatyckiej kogi. Był to typ statku handlowego, który przez wieki wykorzystywali nadbałtyccy kupcy.
Zapraszam w imieniu zarządu i organizatora
Prezes Zarządu KM SIMP
Stefan Grzegorz Skrzypiec
Przypomnienie:
Składki członkowskie – 96 zł/rok (emeryci, renciści, – 48 zł/rok), opłaty można dokonać na miejscu lub przelewem na konto nr: 27 1240 3813 1111 0000 4393 2142 (O/SIMP Szczecin, Sabały 11A; 71-341 Szczecin, tytuł wpłaty: składka członkowska za…