PRZYSTAŃ GORZÓW – M/V „KUNA
14.10.2024r.
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Oddział w Szczecinie reprezentowane przez Koło Portowe SIMP przy ZMPSiŚ S.A. w Szczecinie, w dalszym ciągu pomaga merytorycznie Stowarzyszeniu Wodniaków „Przystań Gorzów” w Gorzowie Wielkopolskim, w projekcie utworzenia warsztatów dla studentów, w zakresie renowacji okrętowej maszyny parowej na bazie lodołamacza M/V „KUNA”.
Warsztaty będą organizowane w ramach działalności Koła Naukowego Badań Siłowni Okrętowych Politechniki Morskiej w Szczecinie.
W związku z powyższym doszło w dniu 14.10.2024r. do pierwszego spotkania z Prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście – Panem Jarosławem Siergiejem.
W spotkaniu udział wzięli Prezes Koła Portowego O/SIMP w Szczecinie przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Kol. Stefan Skrzypiec, członek O/SIMP w Szczecinie Kol. Czesław Dziembaj główny inicjator współpracy, rekomendowani przez Zarząd Oddziału SIMP w Szczecinie, Prezes Stowarzyszenia Wodniaków – „Przystań Gorzów” – Kapitan Żeglugi Śródlądowe – kierownik lodołamacza M/V „KUNA” Kol. Łukasz Burak oraz Przewodniczący Koła Naukowego Badań Siłownik Okrętowych Politechniki Morskiej w Szczecinie Kol. Bartłomiej Jurczak.
Przedstawiając główne założenia projektu mającego na celu utworzenia warsztatów dla studentów z zakresu renowacji okrętowej maszyny parowej, montowanej na lodołamaczu M/V „KUNA”, określono wyposażenie uczestników w praktyczne umiejętności związane z renowacją i modernizacją okrętowej maszyny parowej.
Dla zrealizowania powyższego programu niezbędnym jest umożliwienie postoju zabytkowej jednostki – lodołamacza M/V KUNA, przy nabrzeżu w Porcie w Szczecinie.
Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Pan Jarosław Siergiej – zapoznając się z tematem i wysłuchaniu celów programowych PROJEKTU, przychylnie ustosunkował się do prośby o przekazaniu na 2 m-ce nabrzeża w Porcie w Szczecinie dla postoju lodołamacza M/V KUNA.
Dziękując Prezesowi Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu – Panu Jarosławowi Siergiejowi, za przychylne ustosunkowanie się do prośby, zadeklarowano dalszą merytoryczną współprace.
Widząc duże zainteresowanie projektem, uczestnicy spotkania przedstawili propozycję dalszych kontaktów w zaplanowaniu prac zmierzających do utworzenia ekspozycji parowej siłowni okrętowej na lodołamaczu M/V KUNA.
Redakcja: Stefan G. Skrzypiec