55 LAT KOŁA PORTOWEGO SIMP 14.06.2024r.

55 lat Koła Portowego SIMP –  przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. w Szczecinie.

 

Wydarzeniem 2024 roku była uroczysta sesja Koła Portowego Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich  przy Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. w Szczecinie, z okazji 55 lecia powołania Koła SIMP,  dokładnie 1 czerwca 1969 roku.

Spotkania odbyło się w historycznej sala konferencyjnej, w budynku Zarządu Morskich Potów Szczecin i Świnoujście S.A w Szczecinie, w dniu 14 czerwca 2024r.

Patronat honorowy nad uroczystością objął  Prezesa Spółki Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Pan Jarosław Siergiej. Zaznaczając swój udział, pogratulował  tak długiej i owocnej działalności oraz życzył dalszych sukcesów na odcinku krzewienia techniki w gospodarce morskiej.

Program uroczystości obejmował m.in. :                                                      Prezentację historii Koła portowego SIMP za lata 1969 – 2024,  którą przedstawił Prezes Zarządu Koła Portowego SIMP Kol. Stefan Skrzypiec.                Udokumentowane akta powołania  z dniem 01 czerwca 1969 roku, przez Oddział SIMP Szczecin,  przedstawiają powstanie Koła SIMP na bazie ówczesnego Koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji. Prężnie rozwijające się Koło, już w strukturach SIMP posiadało w swoich szeregach około 150 członków. Aktualnie Koło Portowe SIMP liczy 40 członków.                                        Koło Portowe SIMP opiera swoją działalność na głównych założeniach Statutu SIMP w krzewieniu postępu technicznego, poprzez coroczny udział  w wielu imprezach, konferencjach, wystawach, konkursach, wycieczkach i kontaktach z innymi branżowymi organizacjami w kraju i zagranicą. Podnoszenie rangi inżyniera i technika mechanika jest celem nadrzędnym w środowisku pracy i organizacji o czym świadczą osiągnięcia zawodowe i społeczne wielu jej członków. Szczegółowe zaprezentowanie 55 letniej działalności Koła Portowego przedstawił, Członek Honorowy SIMP Kolega Józef Szatkowski, w formie ciekawego 20 minutowego filmu.                                                                 Prezentację historii portów Szczecina i Świnoujścia, interesująco  omówił Szczeciński Przewodnik PTTK Pan Ryszarda Kotla. Wiedza oparta na wielu dokumentach, rycinach, slajdach i zdęciach poparta profesjonalną narracją od najstarszych dziejów do dnia dzisiejszego, zaciekawiła słuchających członków uroczystości.                                                                                                         Natomiast aktualne realizacje inwestycji i kierunki rozwoju Portów Szczecina i Świnoujścia przedstawił i poparł slajdami Dyrektor ds. Infrastruktury i Inwestycji Zarządu Morskich Portów Szczecin i  Świnoujście Pan Krzysztof Kwiecień.     Wykonanie  wielu ważnych inwestycji, we wspólnych programach Zarządu Portów Szczecin i Świnoujście, Kraju i Unii Europejskiej przyczynia się do powstania nowoczesnych portów na Pomorzu Zachodnim. Dalszy rozwój inwestycji idący w kierunku potrzeb gospodarki morskiej w kraju i zagranicą realizowany jest m.in. poprzez budowę Terminala Kontenerowego w Świnoujściu, dalszą rozbudowę nabrzeży w Szczecinie czy też budowę Terminala Instalacyjnego Morskich Farm Wiatrowych w Świnoujściu.

Uroczystość uświetniło wręczenie okolicznościowych medali wszystkim członkom Koła Portowego SIMP oraz zaproszonym gościom. Dyplomy Uznania przyznane decyzją Zarządu Głównego SIMP za wieloletnią pracę społeczną w dziedzinie postępu technicznego i działalność organizacyjną otrzymali Koledzy: Hubert Binerowski; Zbigniew Maciejewski; Wiesław Wieczorek; Marian Nowak; Marian Kowalski; Ryszard Kluba; Tadeusz Orlewicz;  Andrzej Żaczyński i  Stefan Grzegorz Skrzypiec.

Reportaż w formie audiowizualnej został zaprezentowany na stronach www.zmprsis.plwww.szczecin.simp.pl; oraz profilu Facebooka.

Foto: Józef Szatkowski; Henryk Hyżowiecki; Marian Kowalski i Mirosław Kachnowicz.

Opracował:                                                                                                                      Stefan G. Skrzypiec